ההיסטוריה של הטאי צ’י

הסינים פיתחו את אומנויות הלחימה בזמנים עברו לצרכי הגנה טריטוריאליים על מנת להגן בפני תוקפים שניסו לפלוש למחוזותיהם.

פילוסופיה: אחד מהשורשים המרכזיים שממנו נוצרה אומנות הטאי צ’י היא מתרבות שעיקרה מנוסח בספר אי צ’ינג – ספר התמורות שהסינים חיו על פיו במשך אלפי שנים ( מאה שלישית ליפני הספירה זמן לידת הטאואיזם) עד מהפכת התרבות. אחד העקרונות העיקריים בספר הוא  היווצרות היין ויאנג ביקום והאחד העליון מההיתוך של שניהם. ההנחה המרכזית של פילוסופיית הטאו גורסת שמהאחד העליון נוצרו שתיים ה”אין” וה”יש”,דממה ותנועה בהתאמה היין והיאנג שמהם נוצר היקום,הטבע ועוד.

cransnaketai chi history

טאי צ’י קרב בין אגור לנחש

תיאוריה מיסטית: עפ”י התיאוריה המיסטית הפופולארית המצאת הטאי צ’י מיוחסת לנזיר טאואיסטי קדום שחי בשושלת צונג ומינג במאה ה12. לנזיר מיוחסות תכונות יוצאות דופן במסורת הסינית הגורסת שחי שש מאות שנה. בזמן שהתבודד בהרים התבונן בעגור נלחם בנחש ומשם קיבל את ההשראה והמציא את הטאי צ’י אשר הועבר בידי נזירים מדור לדור.

מיקום לידה פיזי: מאוד קשה לקבוע מיקום מדויק של התחלת אומנות הלחימה והתרגול מכיוון שכרוך בכך הרבה אינטרסים אישיים.מה שברור שמקום הלידה הוא בדרום סין חוקרים מעידים על כך שטאי צ’י היה קיים כבר בשושלת טנג ב 618-907 לספירה. מצד שני ישנם עדויות שנמצאו על קבר משושלת האן עם ציורים של תרגילים שלחלקם דמיון רב לתרגילי הטאי צ’י.

בימינו יש מס’ רב של סוגים רבים של טאי צ’י אך לפי הסברה כולם משלוש מקורות עיקריים ממשפחות  Yang (lu-chan) ,Wu’sHao. Yang  ו Wu למדו מ Yu-Hsiang אשר ב Chen Chia Kou . כיום הסגנון הפופולארי ביותר הוא סגנון היאנג הקרוי גם הסגנון הישן  המאופיין ע”י 24 תנועות ושם דגש בעיקר על עקרונות בריאותיים.

Written by

מתרגל אומנויות לחימה במרכז לאומנויות מסורתיות - טאי צ'י צ'ואן, אייקידו, איאיידו,קשת מסורתית מורה לטאי צ'י צ'ואן בדרך האומנויות הפנימיות.

No Comments Yet.

Leave a Reply

Message

Server monitoring / website monitoring with Livewatch.de
Server Monitoring with Livewatch.de