אומנות הלחימה טאי צ'י צ'ואן שייכת למשפחת האומנויות לחימה הרכות \פנימיות מכיוון שהמרכיבים הבסיסיים של השיטה מבוססים על השאיפה המתמדת לשפר איכויות פנימיות כמו מוסר וערכים בין אישיים ובנוסף חיזוק התודעה אשר תורמת למיקוד וריכוז בחיי היום יום.  

שיעורי הטאי צ'י צ'ואן מתקיימים בד'וגו בחדרה כל יום חמישי ב19:30

הסטוריה :

הסינים פיתחו את אומנויות הלחימה בזמנים עברו לצרכי הגנה טריטוריאליים על מנת להגן בפני תוקפים שניסו לפלוש למחוזותיהם. אחד מהשורשים המרכזיים שממנו נוצרה אומנות הטאי צ'י היא מתרבות שעיקרה מנוסח בספר אי צ'ינג – ספר התמורות שהסינים חיו על פיו במשך אלפי שנים ( מאה שלישית ליפני הספירה זמן לידת הטאואיזם) עד מהפכת התרבות שאסרה על התרגול בטאי צ'י.  מאוד קשה לקבוע מיקום מדויק של התחלת אומנות הלחימה והתרגול מכיוון שכרוך בכך הרבה אינטרסים אישיים.מה שברור שמקום הלידה הוא בדרום סין חוקרים מעידים על כך שטאי צ'י היה קיים כבר בשושלת טנג ב 618-907 לספירה. מצד שני ישנם עדויות שנמצאו על קבר משושלת האן עם ציורים של תרגילים שלחלקם דמיון רב לתרגילי הטאי צ'י.  בימינו יש מס' רב של סוגים רבים של טאי צ'י אך לפי הסברה כולם משלוש מקורות עיקריים ממשפחות  Yang (lu-chan) ,Wu’sHao. Yang  ו Wu למדו מ Yu-Hsiang אשר ב Chen Chia Kou . כיום הסגנון הפופולארי ביותר הוא סגנון היאנג הקרוי גם הסגנון הישן  המאופיין ע"י 24 תנועות ושם דגש בעיקר על עקרונות בריאותיים.

 

גרנד מאסטר וונג שו-צ'ין נולד בשנת 1903 בסין. הוא התחיל ללמוד טאי צי' אצל מאסטר זנג זאו דונג בגיל 18 והמשיך את לימודיו עד אשר מאסטר זנג נפטר.ב 1949 עבר לטייוואן  לאחר הניצחון במלחמת האזרחים בסין ועליית מאו דזה דונג שהכריז על הרפובליקה העממית הסינית. ב 1950 מאסטר וונג שו-צ'ין הוזמן ליפן להדגים וללמד אומנויות לחימה סיניות מסורתיות בפדרציה לקראטה. גרנד מאסטר וונג שו-צ'ין ידוע ניצחונותיו על הלוחמים הגדולים של הקארטה של אותה תקופה.
המקור של שיטת הטאי צ'י הנלמדת בשיטה האורטודוקסית שהורכבה ממספר סוגים של טאי צ'י צ'אן, יאנג,וו,סאן ו וואו ע"י איגוד אומנויות הלחימה ב 1929 בעיר נאנקינג אשר בדרום סין. גרנד מאסטר וונג שו-צ'ין השתמש בשיטה האורטודוקסית ושינה מס' תנועות והוסיף  מאומנויות לחימה מסורתיוית נוספות  בה גוואה ושינג אי וייסד את השיטה שידועה היום בשם Cheng Ming System. 

בארץ הקאטה נלמדת במרכז לאומנויות מסורתיות בהדרכת אפי דינר המשמש כמורה שלי גם היום. אפי דינר קיבל את הידע מניר מלחי (בית הספר הישראלי לטאי צ'י) אשר קיבל אותו ממסטר וונג פו לאי תלמידו הישיר של מאסטר וואנג סו צ'ין.

 
מיקום העיר נאנקינג בדרום סין גרנד מאסטר וונג שו-צ'ין

 

 

 

 

 

 

 

על השיטה באמצעות מס' מאפיינים מרכזיים:

פילוסופיה:  סגנון הטאי צ'י צ'ואן עומד בבסיס הפילוסופיה הסינית המבוססת על יין ויאנג והיחסים ביניהם. בתורת הזן ישנם ביטויים כמו "להגיע אל איי של שקט באי  השקט שמסביב" או "שקט כמו הר זורם הנהר הגדול" ביטויים אלו מייצגים את הלך הרוח של הטאי צ'י צ'ואן.

תרגול פיזי: מאופיין ע"י שילוב של מספר דרכים:

  • תרגילי תנועה –  תרגילי צ'י קונג, סוי סו, ועוד תרגילי תנועה המשפרים את הבריאות והחיוניות.
  • שיפור איכויות פסיכופיזיות –  שחרור, יציבה, עמידה נכונה ,תנועה, ומרכז שהם עומדים בבסיס השיטה.
  • קאטה – תרגול מתמיד של הקאטה  שהיא סדרת תנועות קבועה וירידה לפרטים הקטנים .
  • עבודה בזוגות – הכוללת שיפור התקשורת הבין אישית  , ובנוסף לימוד של אפליקציות של לחימה הממחישות את החיבור של רוח הדברים של הטאי צ'י עם אפליקציות לחימה.
הכרות עם אפליקציות עבודה בזוגות טאי צ'י  צ'ואן תרגול הקאטה

 

 

 

 

 

 

 

רפואה/ בריאות: אחד הדגשים העיקריים שהטאי צ'י שם לעצמו כמטרה הוא הצד הבריאותי. הצד הרפואי הוא אחד העקרונות שאומנויות הלחימה הסיניות מבוססות עליהן, הצורך ליצור איזון והרמוניה בין המערכות השונות בגוף תוך תרגול איטי ושליו לאורך שנים. הקאטה  שמה לדגש את הצורך לעודד את זרימת האנרגיה (הצ'י) בגוף ,חיזוק איברים פנימיים,ובניית עצמות. בנוסף התרגול  הקבועה בטאי צ'י צ'ואן בתנועות מעגליות וספירליות שומר על שרירים פעילים וגמישים. ישנם דוגמאות של מתרגלי טאי צ'י צ'ואן  מבוגרים היכולים לזוז בזריזות וגמישות העולה על חלק צעירים מהם בהרבה.

Server monitoring / website monitoring with Livewatch.de
Server Monitoring with Livewatch.de